Nasi lekarze pod kierunkiem dr hab. n. med. Filipa Dąbrowskiego, profesora CMKP, usunęli 44-letniej kobiecie, guza ważącego niemal 21 kg, o wymiarach 45x38cm!

Wczoraj, w Szpitalu Bielańskim odbyła się operacja usunięcia ogromnego mięśniaka macicy u 44-letniej uchodźczyni z Ukrainy.
Guz rósł w ciele pacjentki prawdopodobnie od kilku lat, jednak w ostatnich tygodniach zaczął dawać ogromne dolegliwości bólowe. Był to bardzo nietypowy mięśniak, który w badaniach obrazowych wyglądał jak guz jajnika. Zabieg operacyjny przeprowadzony został przez naszych specjalistów w dziedzinie ginekologii i położnictwa dr hab. n. med. Filipa Dąbrowskiego, profesora CMKP oraz dr Oliwię Janiczek i dr Monikę Kasperczak. Operacja trwała ponad 2 godziny i zakończyła się pomyślnie, bez żadnych komplikacji. Pacjentkę czeka teraz rekonwalescencja oraz oczekiwanie na wynik ostatecznego badania histopatologicznego.
Ten nietypowy guz budził podejrzenie raka jajnika. Do pierwszych symptomów tej choroby zalicza się m.in. ból miednicy i brzucha, zwiększenie obwodu brzucha, zmiana częstotliwości oddawania moczu czy szybkie uczucie pełności podczas jedzenia.

Pamiętajmy jednak, że guzy jajnika nie zawsze oznaczają złośliwą zmianę nowotworową. Wczesne wykrycie choroby w znacznym stopniu zwiększa szansę na powodzenie leczenia, także z zastosowaniem technik minimalnie inwazyjnych. Dlatego niezmiernie istotna jest profilaktyka, obejmująca między innymi regularne wykonywanie badań ginekologicznych i samoobserwację.

„Całemu zespołowi operacyjnemu serdecznie gratulujemy sukcesu w przeprowadzeniu spektakularnego zabiegu, a pacjentce życzymy szybkiego powrotu do pełni sprawności”.

Leave a reply